Electoral districts Provinces and districts Name of winning candidate Affiliated political party
1 Arkhangai Province G.Temuulen MPP
2 Arkhangai Province Yo.Baatarbileg MPP
3 Arkhangai Province J.Munkhbat MPP
4 Bayan-Ulgii Province G.Soltan MPP
5 Bayan-Ulgii Province Kh.Badelkhan MPP
6 Bayan-Ulgii Province D.Murat DP
7 Bayankhongor Province G.Zandanshatar MPP
8 Bayankhongor Province M.Bilegt MPP
9 Bayankhongor Province Eldev-Ochir MPP
10 Bulgan Province J.Bat-Erdene MPP
11 Govi-Altai Province Sh.Radnaased MPP
12 Dornogovi, Govisumber provinces G.Munkhtsetseg MPP
13 Dornogovi Province B.Delgersaikhan MPP
14 Dornod Province Kh.Bolorchuluun MPP
15 Dornod Province N.Nomtoibayar MPP
16 Dundgovi Province B.Narankhuu DP
17 Zavkhan Province Ya.Sanjmyatav DP
18 Zavkhan Province Z.Narantuya DP
19 Uvurkhangai Province Ya.Sodbaatar MPP
20 Uvurkhangai Province D.Togtokhsuren MPP
21 Uvurkhangai Province S.Chinzorig MPP
22 Umnugobi Province N.Amarzaya MPP
23 Umnugobi Province L.Enkhbold MPP
24 Sukhbaatar Province Ch.Ulaan MPP
25 Selenge Province N.Oyundari MPP
26 Selenge Province J.Erdenebat MPP
27 Selenge Province D.Erdenebat DP
28 Tuv Province M.Enkhbold MPP
29 Tuv Province A.Sukhbat MPP
30 Tuv Province N.Enkhbold MPP
31 Uvs Province B.Choijilsuren MPP
32 Uvs Province N.Tserenbat MPP
33 Uvs Province Ch.Khurelbaatar MPP
34 Khovd Province B.Purevdorj DP
35 Khovd Province S.Byambatsogt MPP
36 Khovd Province O.Batnasan MPP
37 Khuvsgul Province L.Munkhbaatar MPP
38 Khuvsgul Province Ts.Davaasuren MPP
39 Khuvsgul Province L.Enkh-Amgalan MPP
40 Khentii Province B.Bat-Erdene MPP
41 Khentii Province L.Oyun-Erdene MPP
42 Khentii Province D.Gantulga MPP
43 Darkhan-Uul Province B.Battumur MPP
44 Darkhan-Uul Province B.Javkhlan MPP
45 Darkhan-Uul Province D.Khayankhyarvaa MPP
46 Orkhon Province O.Sodbileg MPP
47 Orkhon Province O.Baasankhuu MPRP
48 Orkhon Province D.Damba-Ochir MPP
49 Bayanzurkh District D.Oyunkhorol MPP
50 Bayanzurkh District J.Enkhbayar MPP
51 Bayanzurkh District B.Saranchimeg MPP
52 Bayanzurkh District B.Batzorig MPP
53 Bayanzurkh District J.Batzandan DP
54 Bayanzurkh District S.Javkhlan Independent candidate
55 Khan-Uul District D.Sarangerel MPP
56 Khan-Uul District Ts.Nyamdorj MPP
57 Khan-Uul District L.Bold DP
58 Khan-Uul District B.Enkh-Amgalan MPP
59 Sukhbaatar District D.Tsogtbaatar MPP
60 Sukhbaatar District Ts.Munkh-Orgil MPP
61 Sukhbaatar District S.Batbold MPP
62 Sukhbaatar District Ts.Tsogzolmaa MPP
63 Chingeltei District T.Ayursaikhan MPP
64 Chingeltei District M.Oyunchimeg MPP
65 Chingeltei District U.Enkhtuvshin MPP
66 Chingeltei District D.Ganbold MPP
67 Bayangol District A.Undraa MPP
68 Bayangol District J.Ganbaatar MPP
69 Bayangol District S.Erdene DP
70 Bayangol District D.Lundeejantsan MPP
71 Songinokhairkhan District Ts.Garamjav MPP
72 Songinokhairkhan District N.Uchral MPP
73 Songinokhairkhan District D.Sumiyabazar MPP
74 Songinokhairkhan District D.Terbishdagva MPP
75 Songinokhairkhan District B.Undarmaa MPP
76 Songinokhairkhan District Kh.Nyambaatar MPP

 

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY